ДЕНЬ ПАСІЧНИКА В УКРАЇНІ, ЯБЛУЧНИЙ СПАС

День пасічника – професійне свято бджолярів – щорічно відзначається в Україні 19 серпня. День встановлений Указом Президента країни № 815/97 від 15 серпня 1997 року, на підтримку ініціативи Міністерства агропромислового комплексу України та Спілки пасічників України. Це свято-ярмарок зазвичай відзначається два дні і в останні роки проходить досить широко і жваво. Особливо – в Київській і Львівській областях, де були організовані виставки-ярмарки бджільництва, виступи фольклорних і художніх колективів. У день святкування згадують двох перших видатних пасічників України – Петра Прокоповича (1775-1850) і Миколи Витвицького (1764-1853). Проводяться конференції, засідання круглих столів, фестиваль і парад пасічників, на яких представляється медова продукція бджолярів і фірм України. Крім того, проходить презентація нової літератури з бджільництва і, безсумнівно, дегустація меду та іншої медової продукції. Підраховано, що кожна сьома тонна світового меду – українська. На пасіках країни сьогодні «працює» близько п’яти мільйонів бджолиних сімей.

У цей же день православні християни відзначають Преображення Господнє, яке в народі називають Яблучним Спасом. Свято Преображення Господнього належить до 12 найбільших православних свят. У народі цей день називають Другим Спасом. Це традиційне свято врожаю – в церквах освячують плоди землі, тобто, яблука, груші, сливи. Найбільшою популярністю і пошаною користуються яблука, навіть існує ще й третя назва свята – Яблучний Спас. Освячення яблук найбільше чекають матері, у яких померли діти, і дочки, у яких померли матері, так як, за легендою, яблука їм можна вживати тільки після Спаса. Особливо готуються до цього дня пасічники. Їм треба освятити вулики, пригостити медом сусідів, особливо сиріт, немічних і знедолених. Католицька церква відзначає це свято 6 серпня, а в традиції Вірменської Церкви свято Преображення включено до великоднього циклу, що є рухливим і відзначається у сьому неділю після П’ятидесятниці.