Важливою складовою навчального процесу в університеті є дотримання загальноприйнятих правил морально-етичної поведінки та академічної доброчесності викладачами та студентами. Дане питання регулярно обговорюється зі здобувачами вищої освіти.
За результатами моніторингу оцінювання здобувачами вищої освіти якості освітнього процесу за освітньо-професійною програмою «Економіка» другого (магістерського) рівня освіти та моніторингу оцінювання здобувачами вищої освіти академічної доброчесності за освітньо-професійною програмою «Економіка» другого (магістерського) рівня освіти було організовано зустріч з деканом факультету економіки та бізнесу д.н.держ.упр., доцентом Ганною ОРТІНОЮ, завідувачем кафедри бізнес-консалтингу та міжнародного туризму к.е.н., доцентом Сергієм КАРМАНОМ, уповноваженою особою з питань запобігання та виявлення корупції у ТДАТУ Максимом ГОСТЄВИМ, головою студентської ради університету Микитою СЕМЕНОВИМ та студентським омбудсменом Артемом ФІЛОНЕНКОМ. Метою заходу було проінформувати студентів стосовно процедури оскарження результатів контрольних заходів, вирішення конфліктних ситуацій та нагадування здобувачам вищої освіти правил та норм дотримання академічної доброчесності.
Завідувач кафедри бізнес-консалтингу та міжнародного туризму Сергій КАРМАН пояснив учасникам зустрічі, що загальні моральні принципи та правила етичної поведінки осіб, що працюють і навчаються в університеті, якими вони мають керуватись у своїй діяльності, встановлює Кодекс честі ТДАТУ. Було звернено увагу на необхідність дотримання певних правил під час здобуття вищої освіти: самостійне виконання навчальних завдань, написання поточного та підсумкового контролю результатів навчання; оформлення посилань на джерела інформації; дотримання норм авторського права; надання достовірної інформації про результати власної діяльності.
Декан факультету Ганна ОРТІНА пояснила присутнім приклади порушення академічної доброчесності: академічний плагіат, фабрикація, обман, списування та хабарництво. Декан наголосила, що за порушення академічної доброчесності здобувачі вищої освіти можуть бути притягнені до академічної відповідальності.
Не менш важливою темою для обговорення стало питання про запобігання корупції. Відповідні роз’яснення надав Максим ГОСТЄВ, що є уповноваженою особою з питань запобігання та виявлення корупції у ТДАТУ. Наголошено, що кожен учасник освітнього процесу може очно чи анонімно повідомити уповноваженого щодо наявного факту прояву корупції. Зазначено, що при фіксуванні факту корупції під покарання підпадають всі фігуранти порушення. Підкреслено, що уся необхідна інформація щодо дотримання академічної доброчесності розташована на головній сторінці та сторінці наукової бібліотеки WEB-сайту університету.
Голова студентської ради університету Микита СЕМЕНОВ проінформував учасників зустрічі щодо поняття “конфлікт інтересів” та шляхи його усунення. Він підкреслив, що у разі факту вчинення конфліктних ситуацій адміністрація університету вживає відповідні заходи щодо їх припинення та запобігання їх повторенню. Доступність політики та процедур врегулювання конфліктних ситуацій для учасників освітнього процесу забезпечується шляхом вільного доступу до відповідних документів на сайті університету, а також можливістю анонімного спілкування через скриньку довіри.
Представником здобувачів освіти при розгляді звернень студентів є студентський омбудсмен Філоненко АРТЕМ. Він пояснив присутнім, що до повноважень студентського омбудсмена належить захист прав, основних свобод та інтересів студентів університету, незалежно від форми навчання, віросповідання, членства в різних партіях та громадських організаціях. Артем звернув увагу присутніх, що у разі виникнення питань, що стосуються порушень прав студентів, недосконалостей під час навчального процесу, вияву фактів корупції чи порушення академічної доброчесності рекомендовано звертатись саме до омбудсмена. Що важливо, до омбудсмена можна звернутись анонімно.
Присутні на зустрічі здобувачі вищої освіти ставили питання, що їх цікавлять та взяли активну участь в обговоренні питання вирішення конфліктних ситуацій.
Дякуємо усім присутнім за плідну та цікаву зустріч!
Олена ВАСИЛЬЧЕНКО,
ст. викладач кафедри БКМТ