Викладачі кафедри бізнес-консалтингу та міжнародного туризму Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного Наталія Почерніна та Тетяна Попова взяли участь у бізнес-форумі “Презентація експортного потенціалу м. Мелітополь”, організованого Агенцією розвитку Мелітополя в рамках проекту “Сприяння розвитку бізнесу та експорту продукції МСП м. Мелітополь” при підтримці “Партнерства для розвитку міст” проміс / pleddg. Форум проводився з поєднанням онлайн та офлайн формату, що дало можливість усім зацікавленим учасникам взяти активну участь в обговоренні питань за наступними напрямками:
– підсумки та аналіз експортного потенціалу м. Мелітополь;
– спілкування з бізнесом;
– наступні кроки розвитку Офісу підтримки бізнесу та експортного потенціалу м. Мелітополь.
Директорка Агенції розвитку Мелітополя Ірина Славова підкреслила важливість даного заходу для ефективної комунікації між представниками місцевого бізнесу, органів державної влади та міжнародних експертів.
Регіональний координатор проекту «Партнерство для розвитку міст» проміс / pleddg Світлана Кругляк охарактеризувала місто Мелітополь як яскравого учасника проекту, де союз влади, підприємців, громадських організацій та самих мешканців міста створює сприятливі передумови для реалізації амбітних планів.
Директор Центру стратегічного розвитку територій Андрій Орлов ознайомив учасників форуму з результатами опитування бізнес-спільноти щодо експортної діяльності. Акцентовано увагу на тому, що у 2020 р. третина підприємців підтвердила своє бажання виходити на зовнішні ринки та 25% від загальної кількості респондентів уже здійснюють певні кроки у цьому напряму. Серед основних перешкод для розвитку експортної діяльності виділені: брак знань, нестача фінансових ресурсів, проблема пошуку ринків збуту за кордоном, кадрова проблема, недостатність інформації про підтримку експортної діяльності з боку держави та міжнародних інституцій, конкуренція з боку великих підприємств.
Експерт із законодавства, керівник проектів, консультант з місцевого економічного розвитку Любомир Чорній окреслив конкурентні переваги Мелітополя для розвитку експорту, серед яких наявність середнього бізнесу, здатного створювати нові ланцюги доданої вартості, та широке галузеве наповнення – машинобудування, аграрний сектор, переробка сільськогосподарської продукції, сфера гостинності та туризм. Водночас, наголошено на запитах бізнес-спільноти щодо інфраструктурного забезпечення експортної діяльності та розвитку відповідної ІТ-індустрії. Підкреслена важливість кластеризації для розвитку експорту, у т.ч. у сфері консалтингу.
Ігор Снітівкер – директор і засновник ТОВ “Укр Експорт Сервіс”, член Ради експортерів та інвесторів при МЗС України – зупинився на існуючій проблемі відсутності маркетингової експортної стратегії у підприємств, а також на необхідності переорієнтації експорту з країн СНД на країни Далекого Зарубіжжя.
Браян Мілаковски – керівник зі стратегії економічного розвитку проєкту USAID – детально охарактеризував можливості смарт-спеціалізації та стратегічного розвитку сектору автомобільної та сільськогосподарської техніки в азовському регіоні Запорізької області.
Валерій Кокоть – національний провідний експерт ПРООН з розвитку кластерів – в своїй презентації деталізував перевагу кластерного об’єднання зусиль бізнесу, державних інститутів і сфери освіти та досліджень, позитивно оцінивши діяльність кластерів Мелітопольського субрегіону – Асоціації виробників мелітопольської черешні та Мелітопольської асоціації машинобудівників.
Алина Гудко – спеціалістка з розвитку бізнесу Програми ООН із відновлення та розбудови миру на півдні Донецької та Запорізької областей – виступила з доповіддю “Економічне відновлення та відновлення критичної інфраструктури”, в якій охарактеризувала цілі та завдання програми, а також підкреслила значимість підтримки бізнесу через платформу startbisness.com.ua та виставки “Схід Експо 2020”.
В процесі обговорення представники сфери бізнесу Мелітополя ставили питання щодо умов кредитування експортної діяльності, перспектив розвитку Експортно-кредитного агентства, можливостей комунікації з консалтинговими центрами тощо.
Обмін інформацією та думками в процесі форуму дозволив сконцентрувати увагу на пріоритетних завданнях активізації експорту Мелітопольського регіону, що у подальшому може бути використано викладачами кафедри бізнес-консалтингу та міжнародного туризму у процесі освітньої та наукової діяльності.
Наталія Почерніна,
доцент кафедри БКМТ