18 травня музейні працівники всього світу відзначають своє професійне свято – Міжнародний день музеїв (International Museum Day). І, звичайно, ті з нас, хто з нетерпінням чекає чергового походу в краєзнавчий музей свого міста або зустрічі з раритетними експонатами Ермітажу або Лувру, також причетні до сьогоднішнього свята.
ЩорічноВін з’явився в календарі у 1977 році, коли на черговому засіданні Міжнародної ради музеїв, ІКОМ (International Council of Museums, ICOM) було прийнято рішення про установу цього культурного свята. З 1978 року Міжнародний день музеїв став відзначатися більш ніж в 150 країнах. За визначенням ІКОМ, музеї є інститутами на службі у суспільства і його розвитку. А сам ІКОМ, створений в 1946 році, – всесвітня організація, що представляє музеї і професіоналів музейної справи. Діяльність ІКОМ спрямована на охорону і популяризацію природної і культурної спадщини – минулого і майбутнього, матеріального і нематеріального. Сьогодні членами даної організації є 35 тисяч членів з більш ніж 130 країн світу. Прийнято вважати, що через музеї суспільство висловлює своє ставлення до історико-культурної спадщини, і з цим важко не погодитися. Збираючи і зберігаючи пам’ятки матеріальної і духовної культури, музеї ведуть велику науково-освітню та освітньо-виховну роботу. Щороку, починаючи з 1992 року, свято має свою певну тему, присвячену питанням музейної діяльності, наприклад, таким, як незаконний вивіз музейних цінностей, роль музеїв в підвищенні культури суспільства і багато інших.
У 2009 році тема Міжнародного дня музеїв була визначена словами – «Музеї і туризм». У 2010 році темою Дня стали слова – «Музеї в ім’я соціальної гармонії», у 2011 – «Музеї і Пам’ять». У 2012 році, коли Міжнародний день музеїв відзначав своє 35-річчя, темою Дня стала – «Музеї в мінливому світі. Нові виклики, нове натхнення». 2013 рік був позначений темою «Музеї (Пам’ять + Креативність) = Соціальні зміни», слоганом 2014 року стали слова – «Музейні колекції об’єднують», у 2015-му – «Музеї і сталий розвиток суспільства», у 2016 році – «Музеї і культурні ландшафти». Темою Дня музеїв у 2017 році стала – «Музеї і спірна історія: говоримо про складне в музеях», а у 2018-му – «Музеї в епоху гіперкоммунікаціі: нові підходи, нові аудиторії». У саме ж свято багато музеїв в різних країнах світу відкривають свої двері для всіх бажаючих абсолютно безкоштовно, готують нові експозиції, тематичні лекції, екскурсії, наукові читання.
У даний час більше 20 000 музеїв по всьому світу відзначають це свято. Нерідко до цієї важливої культурної події приурочено і проведення тематичних фестивалів, найвідоміший з яких – «Ніч музеїв», що став в останні роки дуже популярним. Він проводиться в багатьох містах світу, як правило, в ніч з суботи на неділю, найближчу до 18 травня. Святкові заходи можуть тривати один день, вихідні або цілий тиждень. Головне, щоб їх суть відповідала принципу: «Музеї є важливим засобом культурного обміну, збагачення культур і розвитку взаєморозуміння, співробітництва й миру між людьми».
Вітаємо усіх музейних робітників зі святом! Дякуємо їм за дуже важливу і нелегку працю збереження традицій та історії нашої країни!
Музей Писанка. м. Коломия, Івано-Франківська область. Україна
Національний художній музей України. м. Киїів
Найвідоміші музеї світу
Лувр. Париж. Франція
Британський музей. Лондон. Великобританія
Музей Метрополитен. Нью-Йорк. США
Музей Прадо. Мадрид. Іспанія
Музей Гуггенхайма. Бильбао
Рейксмузеум. Амстердам. Нидерланди
Музей Ватикана. Рим. Італія