Спеціальності: “Публічне управління та адміністрування”
Викладачі: Радченко Наталія Геннадіївна
Мета вивчення дисципліни —надання фундаментальних теоретичних знань і набуття практичних навичок у сфері публічних фінансів із застосуванням сучасних методологічних підходів на різних рівнях публічного управління.
Завдання вивчення дисципліни:
- засвоєння теоретичних основ та принципів функціонування публічних фінансів;
- оволодіння знаннями щодо організації виконання дохідної та видаткової частини бюджету;
- вивчення процесу формування й розподілу міжбюджетних трансфертів;
- визначення особливостей функціонування підприємств публічного сектору;
- вивчення інструментарію фінансового контролю щодо управління публічними фінансами в умовах соціально-економічних трансформацій України.
Навчальна дисципліна «Публічні фінанси» є обовязковою для підготовки бакалаврів за фахом «Публічне управління та адміністрування». Її вивчення ґрунтується на засвоєнні блоку економічних дисциплін та оволодінні загальною теорією публічних фінансів. Дисципліна має теоретико-прикладний характер: у теоретичному плані вона повинна поглибити фундаментальні знання щодо сфери фінансової системи — публічних фінансів; у прикладному — закласти базові знання з методики бюджетної роботи та сформувати навички проведення розрахунків показників бюджету.
За результатами вивчення дисципліни студент повинен:
- знати нормативно-правові засади функціонування публічних фінансів, публічні доходи та публічні видатки, державний фінансовий контроль у сфері публічних фінансів, електронний документообіг та цифровізація публічних фінансів, Державний бюджет України, бюджетний дефіцит і публічні запозичення, державний кредит як суспільна позикова система, фінанси місцевих органів влади, бюджетний федералізм та фінансове вирівнювання, бюджетна децентралізація в Україні, фінанси галузей публічного сектора, система соціального захисту в Україні.
- уміти оцінити динаміку та структуру публічних доходів та публічних видатків, використовувати цифрові технології у сфері публічних фінансів, проводити оцінку виконання Державного бюджету України, державного кредиту і сучасного стану державного боргу України, аналізувати процес формування доходів та видатків місцевих бюджетів, оцінювати діючу систему фінансового вирівнювання місцевих бюджетів.
- бути ознайомленим: із зарубіжним досвідом функціонування публічних фінансів.