м. Мелітополь, п-т Б. Хмельницького, 18. Кабінет 2.205 Тел.: +380 (619) 423201 e-mail: feb@tsatu.edu.ua

Новини та анонси подій факультету

Організація управління в природоохоронній діяльності

Напрям:

101 “Екологія”

ОР: Бакалавр
Курс: 4
Провідний викладач: СУРЖЕНКО НОННА ВІКТОРІВНА

Організація управління в природоохоронній діяльності – це процес планування, організації, приведення в дію та контроль організації з метою досягнення координації людських і матеріальних ресурсів, необхідних для ефективного виконання завдань у сфері готельно-ресторанного господарства.

Метою дисципліни є послідовне та всебічне формування знань щодо базових категорій організації природоохоронної діяльності, подальше поглиблення процесу пізнання теорії і практики організації управління охороною навколишнього природного середовища, дати майбутньому спеціалісту – екологу, на основі теорій організації та управління, цілісну уяву про екологічну діяльність як єдину систему та на міжнародному рівнях.

Основними завданнями вивчення дисципліни є вивчення теоретичних понять категорій організація управління та сучасних тенденцій їх розвитку у цій галузі знань; ознайомлення студентів з організацією ефективної взаємодії суб’єктів екологічної діяльності щодо раціонального використання і відновлення природних ресурсів, а також охорони навколишнього середовища; опанування методологічним апаратом організації управління в екологічній діяльності; набуття здібностей для творчого пошуку напрямків удосконалення природоохоронної діяльності на локальному, регіональному та державному рівнях.
Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти повинні:

знати:
сутність, зміст та завдання організації управління в природоохоронній діяльності та сучасні тенденції її розбудови; теоретичні основи організації управління; організації державного управління природоохороною діяльністю в Україні; міжнародний досвід в управлінні навколишнім природним середовищем;

вміти:
використовувати методи науки і прийоми дослідження в організації управління; визначати об’єкти організаційно-правових форм господарювання; складати основні документи; аналізувати процеси і процедури організації управління; розробляти план діяльності з використанням методів організації та управління; здійснювати проведення первинного екологічного аналізу та розробку екологічної політики і екологічної програми; впроваджувати систему ISO 14000;

мати компетентності: ознайомленість із нормативно – законодавчою базою з питань, що вивчаються дисципліною, з перспективою та напрямами розбудови екологічної діяльності України.

Тематика курсу:
Підсумковий модуль 1
Змістовий модуль 1. Сутність управління природокористуванням та охороною довкілля

Тема 1.1. Наукові основи організації господарської діяльності. Теорія організації. Поняття “організація”. Аспекти “організації”. Механізми суспільної організації. Господарська діяльність. Учасники відносин у сфері господарювання. Сфера господарських відносин. Господарсько-виробничі відносини. Організаційно-господарські відносини. Внутрішньогосподарські відносини. Розмежування відносин у сфері господарювання. Підприємництво. Елементи організації виробництва. Засоби виробництва. Первинною ланкою організації виробництва.
Тема 1.2. Методологічні засади організації управління. Організаційні відносини. Лінійна та функціональна форма організаційних відносин. Субординація і координація. Мета і задачі науки організація управління в екологічній діяльності. Головні елементи організації управління. Групи функцій в організації. Структура організації. Структурні організаційні відносини. Процесні організаційні відносини. Механізм дій і механізм використання закону. Роль законів в організації управління в екологічній діяльності. Принципи статистичного стану організації. Принципи динамічного стану організації. Загальні принципи (окрім специфічних)
Тема 1.3. Процеси і процедури організації управління. Процес управління, його зміст, основні характеристики. Ознаки управління як процесу. Властивості процесу управління. Підходи до формування процесу управління. Класифікація управлінських операцій. Поділ управлінських операцій. Основні підходи до проектування оргструктур. Методи формування схем організаційних структур. Ефективність організації управління . Регламентування в системі управління. Функціональна матриця. Матрична схема повноважень по прийняттю рішень. Документограми і органіграми. Завдання проектування організації управління. Нормативно-правові акти і положення. Нормативно технологічні регламенти. Організаційно – розпорядча документація. Положення про посади. Категорії посад.
Тема 1.4. Організація державного управління в екологічній діяльності України. Поняття функції державного управління в сфері екології. Розподіл і перерозподіл природних ресурсів. Облік природних ресурсів. Просторово-територіальний устрій об’єктів природи. Планування використання і охорони навколишнього середовища. Прогнозування, спостереження і інформування. Контроль. Екологічна експертиза. Рішення спорів. Служби охорони навколишнього середовища в Україні.
Тема 1.5. Організаційно-економічний механізм управління екологічною діяльністю. Фундаментальні складові управління екологічною діяльністю. Екологічні закономірності. Регулятивні закони. Екологічна політика. Екологічна програма. Основа управління екологічною діяльністю. Кадастри. Екологічні механізми. Функціональні механізми. Управління екологічною діяльністю. Класифікацію управління екологічною діяльністю за системними ознаками. Економічний механізм. Застосування ринкового економічного механізму. Складові організації управління екологічною діяльністю. Екологічної програми для Європи. Стратегічні завдання місцевих органів влади в сфері екологічної діяльності. Мета місцевого екологічного управління. Територіальна громада. Місцеві ініціативи. Екологічної компетенції місцевого самоврядування. Місцева екологічна політика та програма.

Підсумковий модуль 2
Змістовий модуль 2. Організаційна структура управління природоохоронною діяльністю

Тема 2.1. Компетенція органів управління в екологічній діяльності. Державні органів загальної компетенції. Законодавчі акти парламенту в сфері екологічної діяльності. Повноваження Рад національної безпеки і оборони України (РНБОУ) в сфері екологічної діяльності. Засоби реалізації Кабінетом Міністрів України своїх повноважень стосовно екологічної діяльності. Функції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Структура органів державного управління спеціальної компетенції. Центральні органи виконавчої влади. Урядові органи державного управління із спеціальними повноваженнями. Повноваження Міністерства екології та природних ресурсів. Повноваження Державних служб, агентств, інспекцій, фондів в сфері екологічної діяльності України. Органи галузевої компетенції.
Тема 2.2. Організація служб охорони навколишнього середовища в Україні. Структура системи спостережень за станом навколишнього природного середовища України. Компетенція міністерств і відомств України щодо об’єктів спостережень за екологічною діяльністю. Мережа спостережень міністерств і відомств.
Тема 2.3. Порядок проведення інспекторських перевірок по дотриманню природокористувачами вимог законодавства. Планування перевірок, їх види та механізм проведення. Особливості перевірки режимних об’єктів. Порядок здійснення контролю за охороною навколишнього природного середовища на промислових об’єктах. Методика перевірки об’єкту. Підготовка до перевірки. Перевірка повітря охоронної діяльності. Перевірка водоохоронної діяльності. Перевірка водоспоживання. Перевірка водовідведення. Потенційні джерела забруднення поверхневих і підземних вод. Аналіз водоохоронної діяльності. Оформлення результатів перевірки. Екологічний контроль сільськогосподарських об’єктів.
Тема 2.4. Міжнародна система екологічного управління (ДСТУ ISO 14000). Стандарти системи ISO 14 000. Вимоги стандартів ISO серії 14000 до системи управління навколишнім середовищем. Проведення первинного екологічного аналізу та розробка екологічної політики. Організація розробки та впровадження системи управління навколишнім середовищем. Планування екологічної діяльності. Розробка та впровадження системи управління навколишнім середовищем. Аналіз та вдосконалення системи управління навколишнім середовищем. Документальне оформлення системи управління навколишнім середовищем.
Тема 2.5. Мета, об’єкти та досвід розвитку екологічної сертифікації в Україні і європейських країнах. Екологічні вимоги європейського ринку і мета екологічної сертифікації. Сертифікація у відповідності з ISO 9000 та ISO 14000. Екологічна сертифікація підприємства. Мета екологічної сертифікації. Екологічна сертифікація в європейських країнах. Об’єкти системи екологічної сертифікації та її основні компоненти. Досвід розвитку екологічної сертифікації в Україні і сусідніх країнах. Основні компоненти системи екологічної сертифікації.

 
Робоча программа
 
Методичні вказівки
 
Література
 
Навчальні посібники

Залишити повідомлення для декана




×