ВСТУП

 

Для ефективного здійснення управлінських функцій необхідне досконале  знання самого об’єкту управління – виробництва. Конкретизація виробничої діяльності відбувається в процесі організації виробництва. Вона направлена на вирішення головних питань економіки в конкретній сфері, базуючись на використанні об’єктивних економічних законів. Вивчення дії цих законів дає змогу встановити ряд загальних та специфічних принципів організації виробництва, форми та методи раціональної діяльності підприємств.

Нинішні умови вимагають від фахівців принципово інших підходів до забезпечення ефективного організації виробництва на підприємствах.

Метою вивчення дисципліни «Організація виробництва» – є формування у майбутніх менеджерів сучасного організаційно-управлінського мислення та системи спеціальних знань у галузі організації виробництва;  набуття умінь аналізу внутрішнього і зовнішнього середовища; прийняття виважених організаційно-управлінських рішень; прищеплення практичних навичок системного аналізу виробничих процесів; набуття і закріплення умінь використання принципів, методів, способів та інструментів раціональної організації виробничих систем.

Посібник має допомогти студентам оволодіти знаннями про виробництво, його загальні принципи, методи раціональної організації та системні положення створення та розвитку виробничих систем незалежно від форм власності і на цій основі — набути практичних навичок та вмінь з аналізу необхідної інформації і прийняття ефективних управлінських рішень щодо створення, функціонування та реорганізації виробничих систем різних рівнів в умовах ринкової економіки. Цьому сприятиме регулярна робота за программою курсу, підготовка до практичних занять, самоконтроль знань, умінь і навичок.

Питання організації виробництва в цьому навчальному посібнику розглядаються на прикладі промислових машинобудівних підприємств, а також агроформувань, як найскладніших інтегрованих виробничих систем, що найповніше  відображають закономірності поєднання засобів виробництва і робочої сили з метою якомога ефективнішого їх використання в умовах швидких змін, пов’язаних з оновленням продукції та процесів її виробництва.

Базою для розробки посібника є навчальна програма курсу «Організація виробництва», яка логічно пов’язана з іншими функціональними економічними дисциплінами. Посібник орієнтований на студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів усіх форм навчання.

Після кожної теми розділу містяться питання для перевірки знань студентів та тестові завдання.

У посібнику використані матеріали науково-дослідних установ і передового досвіду з теоретичних і методичних основ організації виробництва та організації діяльності підрозділів основного виробництва та виробничої інфраструктури. При написанні навчального посібника були використані інформаційні матеріали ЗОГО «Запорізького інформаційно-консультаційного центру «Агро-Таврія» та результати напрацювань Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP).

Навчальний посібник підготовлений авторами з урахуванням багаторічного особистого досвіду підготовки спеціалістів економічного профілю та безпосередньої роботи в аграрному секторі:

д.е.н., проф. Нестеренко С.А. – теми 10, 17;

к.е.н., доцент Агєєва І.В. – вступ, теми 1-5, 11-14;

к.е.н., доцент Сурженко Н.В. – анотація, теми 6-9, 15, 16, 18, 19.

Автори будуть вдячні усім, хто надішле свої пропозиції по удосконаленню навчального посібника.