м. Мелітополь, п-т Б. Хмельницького, 18. Кабінет 2.205 Тел.: +380 (619) 423201 e-mail: feb@tsatu.edu.ua

Новини та анонси подій факультету

Управління змінами

Провідний викладач Шевчук Олена Юріївна

Мета курсу. Дисципліна «Управління змінами» спрямована на формування у здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти загальних та фахових компетентностей щодо управління змінами, необхідних для прийняття ефективних стратегічних управлінських рішень на підставі сформованої релевантної інформації. Дисципліна «Управління змінами» спрямована на формування у майбутніх магістрів сучасного системного мислення та комплексу спеціальних вмінь, практичних знань і навичок у галузі організації процесу управління змінами.

Завдання курсу дисципліни полягає у формування у студентів системи знань з теорії та методології управління змінами; вивченні інструментарію управління змінами та набутті практичних навичок у вирішенні управлінських завдань для реалізації бізнес-стратегії підприємства в умовах динамічного ринкового середовища. Дисципліна зоорієнтована на вивчення таких питань, як: принципів побудови та функціонування систем управління змінами; формування системного мислення та комплексу системних знань і вмінь щодо розуміння необхідності змін та управління змінами у стратегічному розвитку сучасних організацій, принципів та методів управління опором змінам; забезпечення знань щодо стилів та моделей поведінки менеджерів з управління змінами у підприємстві; опанування практичними навичками управління індивідуальними, груповими та організаційними змінами; вміння проводити моніторинг та аналіз стану внутрішніх ресурсів фірми та розробляти рекомендації щодо управління структурними змінами, зниження опору змінам; опанування принципами успішних змін корпоративної культури та підходів до управління змінами щодо діяльності підприємств із використанням інструментарію інформаційних технологій та практичних методів реалізації моделей організаційних змін.

Політика курсу.
• Відвідування занять є обов’язковим компонентом оцінювання. За пропуски занять без поважної причини здобувач вищої освіти буде неатестований з даної дисципліни. Усі пропущені заняття мають бути відпрацьовані під час консультацій або на Освітньому порталі університеті.
• Через об’єктивні причини (наприклад, карантин, хвороба, участь у конференції, науковому проекті, міжнародному стажуванні) навчання може відбуватись в on-line формі на Освітньому порталі ТДАТУ з використанням системи Moodle або за посередництва інших інформаційно-комунікаційних платформ чи технологій за погодженням із викладачем курсу.
• Списування під час виконання контрольних заходів, диференційованого заліку та екзамену заборонені, зокрема із використанням мобільних гаджетів, комунікаційних засобів тощо.
• Презентації та виступи мають бути авторськими (оригінальними).
• Здобувач вищої освіти повинен дотримуватися академічної етики: виявляти дисциплінованість, вихованість, доброзичливість, чесність, відповідальність, дбайливо ставитись до обладнання та книжкового фонду ТДАТУ, виконувати графік освітнього процесу.

1. Природа, джерела та необхідність проведення змін
2. Класифікація організаційних змін
3. Лідерство та керівництво в управлінні змінами
4. Моделі управління змінами
5. Підготовка до змін та їх планування
6. Механізм реалізації змін. Контроль
7. Управління опором змінам
8. Традиційні та сучасні методи управління змінами
9. Організаційний розвиток
10. Реінжиніринг бізнес-процесів
11. Зміни у стратегії підприємства
1. Комплексний аналіз діяльності компанії. Мозковий штурм: Коли потрібні зміни в організації?
2. Основні класифікаційні ознаки та види організаційних змін
3. Визначення оптимального стиля управлення керівника
4. Стратегічні зміни бізнес-середовища і напрямів розвитку підприємств
5. Оцінка ефективності стратегії підприємства (ОЕСП)
6. Розробка робочого листа для підготовки змін (за Бейтлером М.).
7. Практичні приклади протидії перетворенням і використовувані способи подолання опору змінам.
8. Аналіз поля сил за моделлю Левіна К. та побудова картографії відомої компанії (за вибором студента)
9. Розроблення проекту змін
10. Ситуаційний аналіз: Концепція процесу внутрішніх інновацій в компанії
11. Ефективність здійснення інновацій

 
Силабус

Залишити повідомлення для декана




×