м. Мелітополь, п-т Б. Хмельницького, 18. Кабінет 2.205 Тел.: +380 (619) 423201 e-mail: feb@tsatu.edu.ua

Новини та анонси подій факультету

Управління персоналом

Напрямок: 073 “Менеджмент”
ОР Бакалавр
Курс 4/2с
Провідний викладач Бочарова Наталія Олександрівна

 Управління персоналом  – це навчальна дисципліна, яка надає комплекс теоретичних знань і практичних навичок щодо формування та реалізації кадрової політики в сучасних організаціях, раціонального відбору працівників на посади та формування дієвого трудового колективу, оцінювання та розвитку працівників, а також цілеспрямованого використання їх потенціалу.

У ринкових умовах господарювання суттєво змінюється роль працівника, який з пасивного виконавця перетворюється на активного учасника виробництва, може і бажає брати участь в управлінні, у прийнятті рішень не лише тактичного, а й перспективного значення. Людський чинник стає головним фактором виробництва, а витрати на персонал, на його розвиток вважаються першочерговими інвестиціями підприємців.
Різко зростають вимоги до менеджменту персоналу. Стратегія менеджменту персоналу стала ключовою в стратегічному управлінні підприємством. Якщо раніше розрізнені функціональні служби (кадрів, організації праці та заробітної плати, підготовки кадрів, охорони праці, соціального розвитку тощо) підпорядковувались декільком заступникам керівника підприємства, то тепер на кращих підприємствах створюється єдина міцна служба персоналу, яка підпорядковується, як правило першому заступнику генерального директора, який несе персональну відповідальність за відтворення і використання персоналу. Зростають вимоги до організаційно – економічного забезпечення менеджменту персоналу і обґрунтованого планування чисельності працівників, оптимізації професійно-кваліфікаційної структури персоналу, нормування праці, розроблення прогресивних систем стимулювання праці, обґрунтування витрат на розвиток персоналу тощо.
У штатних розписах підприємств, особливо середніх і малих, усе рідше зустрічаються посади, що вимагають вузької спеціалізації фахівця. Натомість зростає потреба у працівниках широкого кругозору, з аналітичним мисленням, яким до снаги вирішення складних питань професійного добору персоналу, адаптації та розстановки кадрів, планування діяльності структурних підрозділів, нормування і стимулювання праці, розвитку персоналу тощо. Адекватні зміни відбуваються і в посадових інструкціях фахівців сфери соціально-трудових відносин.
В Україні вже є багато прикладів реалізації системного підходу до управління персоналом шляхом створення відповідних функціональних структур. Разом з тим на багатьох підприємствах керівники за інерцією тримаються застарілих поглядів. Вони ще не спромоглись створити сучасні служби менеджменту персоналу, мало того, поскорочували чисельність працівників у відділах організації праці й заробітної плати, ліквідували відділи підготовки кадрів. Колись масова професія інженера-нормувальника стала мало не вимираючою. Така недалекоглядна практика управління трудовими колективами є безперспективною, вона може привести підприємство лише до занепаду і банкрутства.
Узагальнення вітчизняного і зарубіжного досвіду дозволяє сформулювати глобальну мету управління персоналом: формування, розвиток і реалізацію з найвищою ефективністю трудового потенціалу організації. Програмною ж метою в організації роботи з персоналом повинне стати оволодіння механізмом управління трудовою (індивідуальною, психофізіологічною, тощо) діяльністю людини у суворій відповідності принципам ефективного використання її особистісного потенціалу і формування особистості, яка володіє колективною психологією, високою кваліфікацією, розвиненим почуттям співвласника організації та високою відповідальністю.
Мета курсу – формування у студентів системи теоретичних і практичних знань з питань системного підходу до управління персоналом, засвоєння сучасних концепцій управління персоналом та вмінню використовувати їх на практиці, підкріпленому необхідними навичками щодо користування новітніми методами і технологіями управління персоналом.
Завдання курсу:
– висвітлення теоретичних аспектів сучасних проблем управління персоналом;
– формування у студентів практичних навичок і вмінь до управління працею;
– розвиток здібностей до науково-дослідної роботи, самостійності і відповідальності у роботі з кадрового менеджменту;
– формування професійних здібностей у майбутніх фахівців щодо вирішення проблем управління людськими ресурсами.
Предмет курсу – персонал та його групи, фази відтворення ресурсів для праці та сукупність показників і процесів, що ототожнюють ефективність управління ними.
У результаті вивчення дисципліни студент повинен
знати:
• сутність основних понять і категорій управління персоналом;
• сутності основних функцій управління персоналом;
• сутності методів і технологій управління персоналом;
• налагоджування ефективної комунікації у процесі управління;
• керівництва та лідерства, стилю управління;
• організації роботи з персоналом;
• визначення та оцінки ефективності управління персоналом.
вміти:
• аналізувати і планувати чисельність й структуру персоналу;
• виявляти потреби у навчанні персоналу та розробляти плани підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації;
• аналізувати рівень умов праці в організації;
• аналізувати ефективність організації трудових процесів і витрат робочого часу та розробляти заходи щодо удосконалення цих витрат;
• організовувати професійний відбір працівників на вакантні робочі місця;
• організовувати виробничу та соціальну адаптацію новоприйнятих працівників;
• розробляти прогнози соціального розвитку з урахуванням світових тенденцій і фінансових можливостей підприємства;
• вести наукові дослідження у сфері соціально-трудових відносин.

 
Робоча програма
 
Методичні вказівки
 
Література
 
Навчальні посібники

Залишити повідомлення для декана




×